Być tam, gdzie są ludzie

Jego niezależny duch doprowadził do tego, że został ekskomunikowany przez papieża, gdy miał zaledwie trzydzieści osiem lat. A jego ożenek z zakonnicą (w XVI wieku!) był dla kościoła jak sypanie soli na ranę

Czytaj dalej

Niewidoczni bohaterowie, część II

Martin Luter, bohater protestanckiej reformacji, był niezwykłą osobowością, prawdziwym buntownikiem i reformatorem. Samotny . . . niezależny. . . niepokonany. Nie potrzebował nikogo prócz Boga, by na Nim się oprzeć.
Czy naprawdę tak było?
Czy taka jest prawda na temat każdego „bohatera”?

Czytaj dalej

Wizja

Jest pewien rysunek, który niezmiennie mnie śmieszy. Na krzesłach siedzi dwóch Eskimosów. Łowią ryby w przeręblach. Ten po prawej zarzucił wędkę do typowego przerębla w kształcie koła, o wielkości małego włazu. Eskimos po lewej również zarzucił swoją wędkę. On także spokojnie czeka na przekąskę. Jednak jego otwór bardziej przypomina wielki krater, sięga po horyzont i ma kształt wieloryba…

Czytaj dalej

Rodzina, część II

Jeśli jesteś zaangażowany w działalność kościelną czy religijną do tego stopnia, że twoje życie rodzinne na tym cierpi, oznacza to, że twoje zaangażowanie jest zbyt duże. To gotowy przepis na problemy. Przyjrzyj się temu, co robisz, w świetle wieczności. Boga interesuje, przede wszystkim, jakość naszego życia. Spogląda poza nasz pośpiech i zabieganie . . . Bada nasze serca i przenika w głąb naszej motywacji, naszego wewnętrznego celu…

Czytaj dalej

Rodzina, część I

Bóg ustanowił trzy główne instytucje: Rodzinę, Kościół i Państwo. Nie mamy chyba wątpliwości, że kościół i państwo powinny być od siebie oddzielone. Każde z nich jest czymś wyjątkowym, czego nie można połączyć z niczym innym. “Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.” Ale co z kościołem i rodziną?

Czytaj dalej

Zazdrość

Niczym zaślepiony ze złości, na wpół zagłodzony szczur, krążący po cuchnących kanałach ściekowych, taki jest człowiek zamknięty w dusznej klatce zazdrości. Uwięziony przez zgorzknienie i chory z wściekłości, karmi się brudami własnej wyobraźni…

Czytaj dalej

Powiedz to dobrze

Paweł zupełnie tam nie pasował. W miejscu takim jak Ateny zderzył się z całkowicie odmienną rzeczywistością. To w ogóle nie miało sensu. Klasyczna kombinacja oliwy i wody. Monoteistyczny Żyd pośród politeistycznych pogan. Wąsko myślący były faryzeusz otoczony przez filozofów o szerokich horyzontach. Nienawidzący bałwochwalstwa chrześcijanin wśród pogan wyznających wielu bogów. Przytłoczony ogromną przewagą liczebną. Przegłosowany. Zakrzyczany. Ale nie pokonany…

Czytaj dalej

Referencje

12 września, roku Pańskiego 61. Drogi Pawle, zastanawiamy się nad kandydaturą pewnego człowieka na stanowisko menedżera w fabryce miedzi naszej rozwijającej się firmy, „Korynckie Powozy” sp. z o.o. Jesteśmy agresywną, innowacyjną firmą z planami ekspansji do głównych metropolii, takich jak Rzym, Ateny, Antiochia i Jerozolima. Szukamy przyszłych pracowników, którzy pasowaliby do jej wizjonerskiego charakteru…

Czytaj dalej

Nadzieja na przetrwanie

W historii Ameryki miało kiedyś miejsce pewne fascynujące zjawisko społeczne. Nie było mnie wtedy na świecie, ale czytałem o tym wielokrotnie. Zachęcano młodych ludzi, by “wyruszali na Zachód”. Wszędzie pojawiały się hasła wzywające, by załadowali rodzinę i dobytek na wóz i z odwagą pospieszyli ku nowemu, lepszemu życiu…

Czytaj dalej